کمپین تبلیغاتی با گیمیفیکیشن - سایت واکو تک

اجرای یک کمپین تبلیغاتی با بهره‌گیری از گیمیفیکیشن

مطالعات نشان داده است؛ مشتریانی که در کمپین تبلیغاتی شما شرکت می‌‌کنند؛ در سودآوری، در‌آمد و ارتقاء سطح روابط شما، ۲۳% بیشتر از دیگران موثر هستند. اگر شما به عنوان صاحب یک کسب و کار می‌خواهید بازگشت مالی مطمئن‌تری داشته باشید، بهتر است تا آنجا که می‌توانید مشتریان خود را در این پروسه شریک کنید.

 

چگونه مشتریان خود را در کمپین تبلیغاتی پیش رو شریک می‌کنید؟

یکی از بهترین روش‌ها برای سهیم کردن مخاطبین در این پروسه “گِیمیفیکِیشن” است. گیمیفیکیشن در حقیقت عامل افزودن عناصر بازی گونه به فعالیت غیر مرتبط با بازی است. که در این مورد؛ شامل استراتژی بازاریابی شما برای محصول یا سرویسی که ارائه می‌دهید می‌شود.

با مطالعه موارد پیش‌ رو خواهید آموخت که چگونه بازار‌یابی “مبتنی بر گیمیفیکیشن” و قدرت بازی می‌تواند مشارکت مشتریان شما و وفاداری آنان به برند شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

گیمیفیکیشن چگونه مشارکت در کمپین تبلیغاتی شما را افزایش می‌دهد؟

 

شما می‌توانید از گیمیفیکیشن برای افزایش سطح توجه و مشارکت استفاده کنید. تا کاربران بیشتری بدست آورید و میزان  Retention Rate (نرخ بازگشت) کاربران را پیشرفت دهید.

 

 یک گیمیفیکیشن حس تمایل به دریافت پاداش و پیشرفت را ارضا می کند 

 

رفتار تقویتی یکی از بزرگترین دلایل موفقیت گیمیفیکیشن است. استفاده از بازی یا عناصر بازی‌گونه در بازاریابی شما این امکان را برایتان به ارمغان می‌آورد که با توجه به رفتار کاربرانتان برای ایشان پاداش در نظر بگیرید. این پاداش شاید رفتن به مرحله بعدی(Level Up) یا بدست آوردن امتیاز در قبال رسیدن به هدفی که در بازی تعریف شده باشد.

در این مورد، اعطای پاداش‌ روش قدرتمندی برای شکل دهی و ‌کمک به حس لذت انجام فعالیتی در ما می‌شود. و از آن جا که آزاد سازی دوپامین امری دلگرم کننده است. در نتیجه، کاربران مشارکت و رغبت بیشتری برای بازگشت به کمپین شما خواهند داشت.

در حقیقت، شما با قرار دادن چالش‌ها و مسابقاتِ پاداش محور باید رقابتی دوستانه میان کاربرانتان ایجاد کنید. یک پاداش وسوسه انگیز در پایانِ چنین تجربه‌ای منجر به همکاری مثبتی بین برند شما و کاربرانتان میشود. تا در نهایت مشارکت مستحکم‌تری صورت پذیرد.

 

ایجاد احساس مسئولیت در کاربران کمپین تبلیغاتی شما

بازاریابی مبتنی بر گیمیفیکیشن همچنین می‌تواند از طریق القای حس مسئولیت به مخاطبین؛ مشارکت آنان را در این پروسه افزایش دهد. ساخت یک کمپین گیمیفیکیشن با بازی‌هایی که طراحی منحصر بفردی دارند؛ می‌تواند انگیزه کاوش را تقویت کند. و کاربر، چگونگی دنبال کردن آن را خود بر عهده خواهد گرفت. آنان انتخاب می‌کنند که چگونه بازی کنند. پس می‌توان از این مورد نتیجه گرفت که مخاطب به طور کلی از این تجربه لذت برده و خواهند برد.

 

تقویت روحیه رقابتی کاربران با بازی 

گیمیفیکیشن روی طبیعت رقابتی مخاطبین متمرکز است. مخاطبین اکثرا در موقعیت رقابت با خود و دیگری قرار دارند و از آن جا که شیفته مسابقه دادن هستند؛ هر نوع بازی، آنان را خشنود خواهد ساخت.

افزودن جنبه های رقابتی به بازی کمپین تبلیغاتی شما؛ بدین معناست که کاربر بازی را با میل به برنده شدن یا حداقل پیشی گرفتن از دوستان و آشنایان خود انجام میدهد.

شما میتوانید انگیزه رقابت در هر یک از کاربران را با هدف گذاری و یا دستیابی به بالاترین امتیازی که مخاطب می خواهد بدان دست یابد، ایجاد کنید. بهترین امتیاز شخصی؛ مثال پویایی این گونه بازی ها است که دائما در اپلیکیشنهای تناسب اندام و بازاریابی رقابتی در جهت ساخت یک جامعه کوچک، مورد استفاده قرار میگیرد. چنین موردی افزایش اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و بالا بردن سطح آگاهی برندینگ شما را به همراه دارد.

 

کاربران پیشرفت خود را رصد میکنند

قسمی از ساز و کار یک بازی این است که هر بازیکن موقعیت خود را نسبت به دیگر بازیکنان متصور می شود و متوجه میشود در چه فاصله ای از آنها ایستاده است.

مخاطبین دوست دارند که تلاش برای پیشرفتشان را نظاره کنند. پس شما میتوانید از این مورد در مسیر کمپین بازاریابی  مبتنی بر گیمیفیکیشن خود استفاده کنید.

مخاطبی را در نظر بگیرید که در حال خروج از وب سایت شما است و همان لذتی را از وب سایت برده است، که از رفتن به مرحله جدید در یک بازی ویدئویی میبرد. این موفقیت همراه با آزادسازی دوپامین در مغز مخاطب خواهد بود. بدین ترتیب کسب و کار شما خوشایند جلوه میکند. در نهایت یک همکاری مثبت با برند شما را به ارمغان می آورد.

یک نمونه چگونه استفاده کردن از سازوکار این نوع پیشرفت؛ ارائه یک Progress bar یا مرحله به مرحله گذر کردن است، که شما در بستر یک بازی آن را تجربه می کنید. استفاده از مکانیک پیشرفت نه تنها به کاربران اجازه می دهد، بفهمند تا چه اندازه در بازی کردن حرفه ای شده اند؛ بلکه به آنها این امکان را می دهد تا ببینند تا چه حد با امتیاز برتر لیدِربورد فاصله دارند.

چنین سازوکارهایی دست در دست هم می دهند، تا هم اهداف را  برای کاربران مشخص کرده، و هم به آنها کمک کنند تا در تقابل با کمپین بازاریابی انگیزه شان را از دست ندهند.

در تمام طول مدت، مخاطبین مشغول ساخت رابطه رو در رو با برند شما هستند. و نیمه آگاهانه دلیل شکل گیری و اطلاعات کمپین تبلیغاتی را تمام مدت حفظ میکنند. خواه این اطلاعات برای مخاطبین آگاهی بخش محصول جدید یا یک نام آشنا باشد.

 

مشارکت کاربران را با بازاریابی مبتنی بر گیمیفیکیشن افزایش دهید

 

 

تا بدین جا دریافتیم که بازاریابی بازی محور یکی از بهترین روشهای موثر در افزایش مشارکت میان کاربران است. دلایل زیادی مبنی بر چگونگی کارکرد این نوع دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. از قوانین روانی گرفته تا فقط این مسئله که بازی ها ذاتا مشارکت پذیر هستند و بازی کردن امری سرگرم کننده است.

طبیعتا مثل هر نوع دیگر بازاریابی، بازاریابی مبتنی بر گیمیفیکیشن نیز نقص هایی دارد.

از جمله نقص های متداول این نوع بازاریابی ساختار کلی کمپین های بازی محور است. به طور کلی می شود عدم وجود یک ارتباط واقعی میان برند و بازی، در کنار آن ضعف کیفیت نهایی محصول، و کمبود تبلیغات را منشاء اصلی این مسئله دانست. 

بهترین راه برای ساخت یک کمپین تبلیغاتی گیمیفای شده همکاری با یک تیم حرفه ای است.

تیم واکو متخصص جزئیات است و در کمترین زمان و با کمترین هزینه ممکن، بهترین کیفیت محصول را ارائه میکند.

اگر شما در صدد افزایش مشارکت کاربرانتان هستید؛ همین امروز با تیم واکو تماس بگیرید.

Sending
User Review
0 (0 votes)

ارسال نظر