توسعه بازی تبلیغاتی - سایت واکوتک

همه چیز درباره توسعه بازی‌‌ تبلیغاتی

وقتی صحبت از توزیع بازی تبلیغاتی برند شما می‌شود، دو گزینه برای این کار وجود دارد: بازی‌های دسکتاپ و تلفن همراه. هر کدام از این روش‌ها مزایای خود را دارند. برای اکثر بازی‌های ساده که هدفشان ایجاد راهی برای جذب‌کاربران و ارائه طرح‌ها و جوایز ویژه است، استفاده از بازی‌های تلفن همراه در تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، موفقیت بیشتری را به‌دنبال دارد. این یکی از استراتژی‌های بازاریابی به وسیله بازی است. حالا برای طراحی بازی تبلیغاتی برای یک کمپین تبلیغاتی بازی‌محور به چه چیزی نیاز دارید؟ درست است! توسعه دهنده بازی.

چرا استفاده از بازی‌های تلفن همراه توصیه می‌شود؟

استفاده از بازی‌های تلفن همراه را به چند دلیل توصیه می‌کنیم. اول این که رقابت مستقیم با بازی‌های دسکتاپ سخت است. بازی‌های دسکتاپ معمولا قدمت بیشتری از بازی‌های تلفن همراه دارند. توسعه‌دهندگان این بازی‌ها، سال‌ها یا دهه‌ها تجربه ساخت این بازی‌ها را دارند. از طرف دیگر، بازی‌های تبلیغاتی و مخصوص بازاریابی، معمولاً اشکال ساده‌ای از بازی‌های سنتی‌ترند. همین دلیل شاید باعث شود افرادی که از بازی‌های دسکتاپ استفاده می‌کنند، میلی به انجام این بازی‌ها نداشته باشند. مگر این که موضوع خاصی در این بازی‌ها آن‌ها را جذب کند.

در صنعت بازی‌های تلفن همراه، فناوری HTML5 این شانس را دارد که به بهترین نحو ممکن اجرا شود. دوران استفاده از Flash در تولید بازی، به پایان رسیده است. بنابراین با این که HTML5 یک فناوری چندپلتفرمی است، می‌تواند مزایای واقعی خود را به‌نمایش بگذارد. با این اوصاف، اگر می‌خواهید که بازی خود را تا به بهترین نحو ممکن توسعه دهید و وارد بازارهای مختلف شوید، می‌توانید بعد از گذشت مدتی بازی را به دسکتاپ نیز منتقل کنید. با این کار بازی شما، در سیستم عامل‌های معروف مانند Chrome Web Store یا Firefox OS منتشر شود.

مراحل توسعه بازی‌ تبلیغاتی برای یک برنامه بازاریابی

۱. هدف را تعیین کنید

درست مانند شروع هر کمپین بازاریابی و تبلیغاتی دیگر، باید قبل از شروع توسعه یک بازی، اهداف خود را برای استفاده از این بازی تعیین کنید. بسیاری از برنامه‌ها و اهداف شرکت‌های تجاری به‌منظور تعیین میزان مشارکت برند در فرایند توسعه خلاصه می‌شود. آیا می‌خواهید که شکل ظاهری و عملکرد بازی را کاملا خودتان تعیین کنید؟ یا به استودیوی توسعه‌دهنده بازی اعتماد می‌کنید تا جزئیات فنی را مدیریت کند؟

کاربران بیشتر جذب بازی‌هایی با فرمت‌های متنوع می‌شوند. یک تیم توسعه‌ی بازی حرفه‌ای، باید بتواند فرمت‌های مختلفی را برای بازی‌ها، مانند فرمت پازلی، ماجراجویی و یا ورزشی، ارائه دهد.

۲. فرمت را مشخص کنید

محصول و خدماتی که شما به مشتریان خود عرضه می‌کنید باید با فرمت بازی مطابقت داشته باشد. همچنین جدا از فرمت اصلی خود بازی، صفحه‌های لندینگ، طرح‌ها و پیشنهاد‌های ویژه درون بازی نیز باید بهینه‌سازی شوند. از این طریق حداکثر میزان تعامل با بازیکنان و کاربران تضمین ‌می‌شود. دلیل اصلی کاهش تعامل کاربران این است که آن‌ها را به لینک‌های نادرست، خراب یا بی‌ربط هدایت کنید. لینک‌هایی که هیچ ارتباطی با خود بازی ندارند.

پس از اینکه برنامه و هدف بازی خود را مشخص کردید، می‌توانید به دنبال توسعه‌دهندگان و آژانس‌های مختلف ساخت بازی‌های مخصوص تبلیغات و بازاریابی بگردید و بهترین گزینه را متناسب با نیازهای خود بیابید.

توسعه‌دهنده بازی چه خدماتی را به شما ارائه می‌دهد؟

براساس میزان مشارکتی که شرکت توسعه‌دهنده می‌خواهد در توسعه‌ی بازی داشته باشد، بازاریابی به وسیله بازی نیز می‌تواند چند شکل مختلف داشته‌باشد. بسته‌به شرکتی که انتخاب می‌کنید، ممکن است خدمات متفاوتی نیز به شما عرضه شود. در ادامه، ما به بررسی چهار سطح از خدمات مختلفی می‌پردازیم که برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد هر برند ارائه می‌شوند.

  • مشتری مستقیم (Direct customer)
  • آژانس بازاریابی (marketing agency)
  • آژانس بازاریابی + طراح (marketing agency + designer)
  • Test engine

در ادامه به بررسی اطلاعات بیشتری در مورد هر سطح خدمات می‌پردازیم.

۱. مشتری مستقیم (Direct costumer)

در این روش، از طریق یک آژانس بازاریابی، متناسب با برند مشتری، توسعه بازی انجام می‌شود. کمپین تبلیغاتی و بازاریابی به وسیله بازی، برای حداکثر ROI طراحی می‌شود.

۲. آژانس بازاریابی (Marketing agency)

این روش بیشترین میزان کنترل بر روی بازی را برای برند به‌ارمغان می‌آورد. بعضی از شرکت‌های توسعه‌دهنده، پلتفرم نرم‌افزاری award-winning  را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. با این‌کار آن‌ها می‌توانند بازی را هرطور که دوست دارند توسعه دهند و همین‌طور در وقت و زمان خود نیز صرفه‌جویی کنند.

۳. آژانس بازاریابی + طراح (Marketing agency + Designer)

اگر صاحبان مشاغل نخواهند وارد دردسر توسعه‌ی بازی به‌تنهایی و یا برون سپاری (Outsourcing) توسعه بازی شوند، تیم‌های توسعه‌دهنده داخلی‌ که تجربه انجام این کار را دارند، می‌توانند توسعه بازی را برعهده بگیرند.

۴. Test engine

اگر شرکت شما هنوز در حال آزمایش‌کردن و بررسی بازار است، استفاده از Test engine برای توسعه بازی، روشی بسیار مناسب است. در این روش، می‌توانید یک بازی را به صورت آزمایشی طراحی کنید تا چگونگی بازخورد و عملکرد مشتریان را بررسی کنید. سپس تصمیم‌های نهایی را قبل از شروع توسعه بازی اصلی، بگیرید.

اکثریت قریب‌به‌اتفاق بازی‌های تلفن همراهی که برای اهداف تبلیغاتی برند‌ها توسعه یافته‌اند، به شکل مینی بازی‌ یا بازی‌های کوچک بوده اند. بنابراین در بسیاری از مواقع می‌توان از گرافیک بازی‌های مخصوص تبلیغ برند در‌ mini game‌ها استفاده کرد و در هزینه و زمان صرفه‌جویی کرد.

اگر صاحبان مشاغل به دنبال داشتن یک بازی کاملا یکتا و سفارشی باشند، احتمالا به بودجه و زمان بیشتری برای توسعه بازی نیاز است. ولی باید در نظر داشت که بازگشت سرمایه نیز در این بازی‌ها می‌تواند بیشتر باشد.

چگونه می‌توان با طراحی بازی، به افزایش ترافیک و فروش‌ رسید؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که بازاریابی به وسیله بازی مخصوص به شغل خودتان را ایجاد کنید؟ بسیاری از شرکت‌ها‌ی توسعه‌دهنده، برای توسعه بازی تبلیغاتی مناسب با اهداف سازمان شما، خدمات متنوعی را ارائه می‌دهند. آن‌ها ضمن داشتن تجربه همکاری با برندهای معروف در صنایع مختلف، می‌دانند که برای جلب نظر کاربران و مخاطبان به شیوه‌ای واقعی و ثمربخش، چه چیزی لازم است.

از صاحبان مشاغل کوچک تا شرکت‌های بزرگ و برندهای معروف، از خدمات و بسته‌های نرم‌افزاری این شرکت‌ها استفاده می‌کنند. استودیوهای تولید بازی تبلیغاتی موفق شده‌اند که با مشتریان خود به‌ شکل بهتری نسبت به کانال‌های تبلیغاتی سنتی ارتباط برقرار کنند. همچنین نسبت به قبل نیز از کیفیت بازاریابی بالاتری بهره می‌برند.

مشاغل بزرگ و کوچک با استفاده از بازاریابی به وسیله بازی ها توانسته‌اند کیفیت خروجی کمپین‌های تبلیغاتی خود را افزایش دهند.

در نتیجه همکاری با استودیوهای بازی سازی، می‌توانید ترافیک بیشتری را به سایت‌ خود هدایت کنید و به مشتریان خود کمک کنید تا از پاداش‌های به دست آمده در این بازی‌ها، برای استفاده از محصولات شما بهره ببرند. در نهایت، این تعامل باعث افزایش آگاهی از برند شما در بین کاربران هدف می‌شود.

بسیاری از مشاغل با توسعه بازی تبلیغاتی، فارغ از محصول و خدماتی که عرضه می‌کنند، توانسته‌اند کمپین‌های تبلیغاتی موفقی را تجربه کنند. اگر با یک آژانس توسعه‌دهنده بازی حرفه‌ای کار کنید، می‌توانید با مشتریان خود ارتباط بهتر و موثرتری برقرار کنید و مشارکت خود را با استفاده از شیوه‌هایی تقویت کنید که قبلاً از آن‌ها استفاده نمی‌کردید. پس همین امروز با واکوتک تماس بگیرید تا در این زمینه شما را بیشتر راهنمایی کنیم.

Sending
User Review
0 (0 votes)

ارسال نظر