جامعه پذیری بازی‌ها - سایت واکوتک

استفاده از بازی تعاملی برای داشتن تبلیغات هدفمند

بازی‌ های تعاملی می‌توانند امکانات گسترده‌ای در اختیار بازاریابان قرار دهند. در این مقاله می‌خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که چگونه درک ویژگی‌های بازی تعاملی، می‌تواند به بازاریابان در برقراری ارتباط با مخاطبان به وسیله‌ی راه‌های جدید کمک کند.

تاثیر بازی‌های تعاملی

زمانی بازی‌‌های کامپیوتری و بازی‌های ویدئویی فقط مخصوص افراد کم سن و سال بود. اما با افزایش سن کاربران آنها، بازی‌ها نیز به سمت پیچیده‌تر شدن رفتند. با این حال در بیشتر موارد این بزرگسالان، همان بچه‌هایی بودند که در دوران بازی‌های ۸ بیت (۸-bit) بزرگ شده ‌بودند. بازی‌های ۸-bit جالب و سرگرم‌کننده بودند. اما فقط تقریبا تعداد کمی از آن‌ها واقعا جذاب بودند. بعد از این دوران بازی‌های ۸-bit‌ فیسبوک به‌وجود آمد که انقلابی در زمینه‌ی شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بود.

ویژگی تعاملی بودن بازی‌ها و  انقلابی که در شبکه‌های اجتماعی رخ داد، بازار معمولی بازی‌ها را به یکی از سریع‌ترین بازار‌های در حال رشد دنیا تبدیل کرده است. این روز‌ها، یک گیمر یا بازیکن می‌تواند نقش بچه‌ای در اتاق خواب خود یا مادری در راه بازگشت از محل کار به خانه باشد. با استفاده از ویژگی بازی‌های تعاملی، کاربران حول یک هدف مشترک با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

چه ویژگی‌ای باعث ایجاد یک بازی تعاملی می‌شود؟

در سایت‌ شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های گروهی تعاملی تقریباً همان نقش جشن‌های تولد یا گردهمایی خانوادگی را دارند: بهانه‌ای برای برقراری ارتباط افراد مختلف با یکدیگر و داشتن سرگرمی‌.

ارتباط با دوستان، خانواده و افراد جدید، انگیزه‌ی اصلی بازی‌های گروهی است. گروه دوستان به عنوان یک کنترل کننده‌ کیفیت برای تجربه‌های جدید بر اساس حس اعتماد و سلیقه‌ی مشترک عمل می‌کنند. در یک تحقیق ۶۴ درصد از بازیکنان، حداقل سه بار در طول هفته از طریق یک سایت شبکه‌ی اجتماعی به انجام بازی می‌پردازند. یک چهارم از آن‌ها نیز حتی چندین بار در روز بازی می‌کنند. تقریباً ۲۹ درصد از این افراد اظهار داشتند که با دوستان نزدیک خود این بازی‌ها را انجام می‌دهند. در حالی که تنها ۱۶.۷ درصد از آن‌ها با غریبه‌ها بازی می‌کنند. این موضوع یکی از مهم‌ترین سرنخ‌ها درباره مطالعه‌ی ویژگی‌های بازی تعاملی است. در اینجا دو سوال به وجود می‌آید: 

  • چه ویژگی‌ یا ویژگی‌هایی در بازی‌ها وجود دارد که باعث تعاملی شدن آن‌ها می‌شود؟
  • چه متغیرهایی در این بازی‌ها در افزایش مشارکت موثرترند؟

حتی آن دسته از بازی‌های معمولی‌ که از طریق شبکه‌های اجتماعی به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده‌اند، اغلب عناصر اصلی تعاملی‌ بودن را ندارند. بازی “Draw something” به سبک Pictionary-style در ۶ هفته‌ی اول انتشار خود به ۳۵ میلیون بار دانلود رسید. اما تا زمانی که در ماه مارس توسط شرکت Zynga خریداری نشد، امکان چت‌ آنلاین نداشت. در مقابل، بازی آنلاین و موفق Order & Chaos در سبک  MMORPG، امکان پشتیبانی همزمان از هزاران گیمر را دارد. همچنین طرفداران و بازیکنان را تشویق می‌کند تا فیلم‌های How-to quest خود را با یک دیگر به اشتراک بگذارند و سایت‌های اجتماعی خارج از بازی نیز ایجاد کنند.

ابزار‌های اجتماعی مرتبط با بازی‌ تعاملی

۱.تعاملات همزمان (Real-time communication)

وقتی صحبت از ویژگی‌های اجتماعی می‌شود، نکات زیادی را می‌توان از جوامع بازی‌های سنتی یاد گرفت. این نوع بازی‌ها اغلب به‌صورت همزمان‌اند. بازیکنان بازی محبوب World of Warcraft، معمولاً از طریق چت‌ صوتی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و در بازی به‌صورت رودررو با یکدیگر ملاقات می‌کنند. داشتن تعاملات و ارتباطات همزمان (Real-time communication) به بازیکنان این اجازه را می‌دهد تا درباره موارد مختلف در بازی مانند اعلان‌‌ها، با یکدیگر صحبت و همکاری کنند. البته بهترین راه ارتباطی در هر بازی، به موضوع آن بازی نیز بستگی دارد. مثلا چت تصویری ممکن است برای بازی پوکر با افراد غریبه عالی باشد. اما بازیکنان World of Warcraft ممکن است تمایل نداشته باشند که در لباس خواب دیده‌شوند.

۲. کالا‌های مجازی (Virtual goods)

کالا‌های مجازی بخش مهم دیگری از مجموعه ابزار‌های اجتماعی مرتبط با بازی‌ها است. این کالا‌ها از جمله ویژگی تعاملی بودن بازی‌ها هستند. استفاده از آن‌ها پس از موفقیت بازی‌هایی مانند بازی Farmville، رواج یافت. این کالاهای مجازی به بازیکنان اجازه می‌دهند تا شخصیت خود را در بازی بیان کنند. طبق تحقیقات، حتی ارتباط غیرمستقیم از طریق هدایای مجازی (Virtual gifts) توسط بازیکنان، می‌تواند به عنوان راهی برای تقویت روابط آنها تلقی شود. این فعالیت ساده، بازیکنان را درگیر چیزی می‌کند که آن را به عنوان «شبکه‌ای از تعهدات اجتماعی» توصیف کرده‌اند. نمایشی ملموس از تلاش و بزرگواری که توقع پاسخ ایجاد می‌کند.

۳. استفاده‌ درست از نوتیفیکیشن‌ها

معمولا اکثر کاربران واکنش‌‌های منفی و تندی نسبت به نوتیفیکشین‌ها دارند. هدف از ارسال نوتیفیکیشن‌ها، تلاش برای برگرداندن بازیکنان به بازی است. باید دقت داشت که تنها درصورتیکه که لازم است کاربر از اتفاق یا اعلان جدیدی مانند تکمیل یک فرایند یا مرحله در بازی مطلع شود، برای او نوتیفیکیشن ارسال شود.

نمونه بازی‌ تعاملی مبتنی ‌بر هدف (Goal-based Interactive game)؛ بازی‌های Halo

 بازی‌های سری Halo درگیری خارج از فضای بازی را با ایجاد یک انجمن اختصاصی توسط بازیکنان خود به نام Halo Nation به وجود آوردند. همچنین با انتشار صد‌ها فیلم‌ کوتاه از بازی بازیکنان در یوتیوب، ارتباطات بین بازیکنان را قوی‌تر کردند. بازی Halo 2 با ایجاد کمپینی به نام «من عاشق زنبور‌هایم»، مجموعه‌ای از ماموریت‌های واقعی را برای طرفداران تعیین کرد. این کمپین با انتشار یک نشانی اینترنتی در یک تریلر بازی شروع شد.

halo یکی از نمونه های خوب بازی تعاملی برای تبلیغات هدفمند است.

بازی Halo 2  توسط کمپانی ۴۲ Entertainment ساخته شده بود. این بازی باعث شد بازیکنان و کاربران در سراسر جهان برای دریافت پاداشی مربوط به بازی با یکدیگر همکاری کنند. قسمتی از یک درام رادیویی، داستان پشتیبان دنیای Halo 2 بود. این رویداد بسیار لذت بخش و غافلگیر کننده طراحی شده بود. طوری که همه‌ افراد این حقیقت را که این رویداد تنها یک روش بازاریابی بود فراموش کردند.

یکی از خرده فروشی‌های نیویورک، به نام Daffy’s، در سال ۲۰۱۰ همکاری بزرگی برای کمپین “پازل زیرزمینی” خود ایجاد کرد. این خرده فروشی ۴۰ تکه از یک تصویر بزرگ‌تر را که توسط آژانس یوهانس لئوناردو (Johannes Leonardo agency) ساخته شده بود، روی پوستر‌هایی در سطح شهر پخش کرد. بازیکنان عکس‌های این قطعه‌ها را در صفحه‌های توییتری خود پست می‌کردند. همچنین هشتگ #undergroundpuzzle  را نیز در پست قرار می‌دادند. دو هفته بعد از این کار، تصویر کامل به همراه جزئیاتی از کاهش قیمت‌ها فاش شد.

می‌بینید که بازی تعاملی به شدت می‌تواند مخاطبان شما را درگیر برندتان کند. کافی است ایده‌ای خوب و کاربردی را برای ایجاد یک بازی تعاملی پیدا کنید. حواستان را جمع کنید که بازی تعاملی شما باید مناسب مخاطب هدف و شخصیت برندتان باشد. هرچه بیشتر مخاطب را درگیر بازی خود کنید، شانس موفقیت برندتان بیشتر خواهد شد.

Sending
User Review
0 (0 votes)

ارسال نظر