بازی های تبلیغاتی - سایت واکوتک

بازی های تبلیغاتی سلامت رژیم غذایی افراد را تهدید می کنند

مقدمه

بازی های تبلیغاتی شکل جدیدی از تبلیغات هستند که بسیاری از محدودیت های روش های قدیمی و سنتی، شامل حال آنها نمی شود. با این حال، یکی از مشتریان اصلی بازی های تبلیغاتی شرکت های بزرگ فست فود در جهان هستند. آن ها با در نظر گرفتن وعده های غذایی ناسالم به عنوان پاداش، سلامت رژیم غذایی افراد را هدف قرار داده اند. به بیان ساده، بازی های تبلیغاتی محصولاتی هستند که توسط آن، یک برند، محصول یا پیام خاص را به صورت بازی منتقل می کنند.

در نسخه های اولیه این بازی ها، تبلیغات شکل ساده ای داشتند. به عنوان مثال، ممکن بود تبلیغات به صورت یک بیلبورد در کنار پیست یک مسابقه ماشین سواری به نمایش گذاشته شوند. با این حال، این شیوه تبلیغات خیلی سریع متحول شد. در نسل جدید بازی های تبلیغاتی، پیام ها و تبلیغات در کل بازی یکپارچه سازی شدند. پس از آن برندها (به ویژه برندهای مربوط به فست فودها) بازی های منحصر به فرد خود را توسعه دادند.

امروزه، بازی ها خود یک وسیله برای تبلیغات هستند. بازی های تبلیغاتی به صورت مستقیم با مشتریان (یا بازیکنان) تعامل می کنند. این تعاملات به گونه ای توسعه یافته است که پیام برند را به شکلی کارآمد به بازیکن منتقل کنند. این بازی ها به گونه ای بازیکنان را درگیر می کنند که روابط عمیقی میان کاربران و برند شکل بگیرد.

بازی های تبلیغی از نگاه تحقیقات انجام شده

تحقیقات گسترده ای در خصوص بازی های تبلیغاتی مرتبط با غذا صورت گرفته است. این تحقیقات بیشتر بر روی اثرات طولانی مدت بازی های تبلیغاتی متمرکز بودند. نتایج تحقیقات انجام شده نشان می دهد که جوانان به صورت فعال با بازی های تبلیغاتی تعامل می کنند.  در نتیجه، احتمال مصرف غذاهای غیر سالم پس از انجام بازی در این قشر بالاتر است.

 نرخ تعاملات جوانان با بازی های تبلیغاتی که تغذیه سالم را تبلیغ می کنند نیز بالاست. اما احتمال مصرف غذاهای سالم در نوجوانان و جوانان کمتر است. نسل جدید بازی هایی که بر روی موبایل ها و دستگاه های مشابه اجرا می شوند، از رزولوشن تصویر بالایی برخوردار هستند. قابلیت این بازی ها بسیار بیشتر از نمونه های مشابهی است که افراد بر روی کنسول ها یا کامپیوترهای شخصی به آن ها می پردازند. به عنوان مثال، بازی های موجود در شبکه های اجتماعی، در مقایسه با بازی های موجود در وب سایت ها، در جلب توجه کودکان موفق تر هستند.

Angry bird و برندگان غذاهای ناسالم

دو کمپین بازاریابی فعلی که بر اساس بازی سازی  فعالیت می کنند، نشان داده اند که بازاریابان باهوش می توانند مستقیماً وارد زندگی روزمره ما شوند. هر دو کمپین (یا برنامه) بازیکنان را وادار می کنند. تا اپلیکیشن برند را در تلفن های همراه خود دانلود کنند. بازی KFC snack! In the Face یک نسخه نه چندان متفاوتی از بازی Angry Birds است. این بازی یکی از موفق ترین نمونه ها در تاریخ محسوب می شود.

بازی KFC یک استراتژی کلاسیک بازی سازی محسوب می شود. شرکت کنندگان چالش های مختلفی را پشت سر می گذارند. به عنوان مثال، کمک کردن به مرغ های پاپ کورنی برای فرار از چنگ Dr. Snack Bot با هدایت آنها به دهان کلنل سندرز یکی از چالش های پیش رو است. بازیکنان می توانند با این روش امتیاز کسب کنند. و آن ها را با دوستان خود به اشتراک بگذراند.  همچنین محصولات برند KFC را به عنوان جایزه دریافت کنند.

آمار دقیق و قابل استنادی در خصوص استفاده از تلفن همراه میان افرادی جوان تر از ۱۸ سال در دسترس نیست. (چرا که بیشتر این تلفن ها متعلق به والدین و سرپرست کودکان هستند.) با این حال، آمار استفاده از بازی هایی با سبک Angry Bird جامعه هدف را به خوبی مشخص می کند.

بازی Angry bird روی چه رده سنی ای تاثیرگذاری بیشتری داشت؟

مطالعه ای در ژانویه سال ۲۰۱۳ بر روی ۱۳ هزار کودک در بازه سنی ۸ الی ۱۴ سال انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که بازی هایی با سبک Angry bird برای این رده سنی بسیار اعتیاد آور هستند. بازی Check-In & win که از سوی برند Hungry Jack طراحی شده است، تلاش دارد با پیشنهاد های کوتاه مدت و حساس به زمان، کاربران خود را تشویق کند که خرید های فوری و احساسی انجام دهند. اگر این بازی را در گوشی همراه خود دانلود کرده باشید، در فاصله یک کیلومتری از یکی از شعبه های برند Hungry Jack، بازی از شما می خواهد که فرایند Check in را انجام دهید. تنها کاری که باید برای این فرایند انجام دهید، تکان دادن دستگاه تلفن همراه است. تا خیلی سریع جایزه دریافت کنید.

استراتژی های و کد ها

یکی از مهم ترین و شاید جالب ترین ویژگی این دو بازی تبلیغاتی، حجم بالایی از اطلاعات شخصی است. که می توانند از کاربران جمع آوری کنند. هر دو این بازی ها از تکنولوژی GPS استفاده می کنند. همچنین می توانند پیام هایی را به موبایل کاربران ارسال کنند. هر دو بازی به صفحه فیس بوک بازیکنان و اطلاعات شخصی و همچنین لیست دوستان آن ها دسترسی دارند.

بازی ها می توانند به توییتر بازیکنان متصل شوند و کاربران را تشویق کنند تا امتیازات و عملکرد خود در این بازی را در توییتر با دوستانشان به اشتراک بگذارند. به عنوان شکلی از تبلیغات، این بازی از کد های عملی مربوطه استفاده می کند؛ از جمله:  کد اتحادیه تبلیغ کنندگان ملی استرالیا (AANA) شاخه بازاریابی و ارتباطات در حوزه غذاها و نوشیدنی ها و کد AANA بازاریابی و تبلیغات برای مصرف کنندگان کودک.

این بدان معناست که تبلیغاتی که کودکان را هدف قرار می دهند باید حاوی یک رضایت نامه باشند. کودک پیش از دخیل شدن در هر گونه فعالیتی (مانند بازی کردن) که اطلاعات شخصی وی را فاش می کند، باید رضایت نامه را از پدر و مادر خود دریافت کند. متاسفانه هیچ گونه ضوابطی بر نحوه اخذ چنین رضایت نامه ای وجود ندارد و کودکان می توانند به جای والدین خود رضایت نامه و مقررات بازی را تایید کنند.

آینده تبلیغات غذاهای ناسالم

تاثیر بازی های تبلیغاتی بر عادات خرید و مصرف افراد بسیار بیشتر از تکنیک های بازاریابی و تبلیغاتی گذشته است.  ردپای موفقیت این شیوه جدید از تبلیغات را می توان در کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی و همچنین داده های آماری در خصوص فروش محصولات، به خوبی پیدا کرد.

امروزه بسیاری از شرکت ها در ارائه گزارش هایی در خصوص سود حاصل از این شیوه از تبلیغات درنگ می کنند. با این حال کمتر از دو هفته پیش برند Hungry Jack اعلام کرد که: “بازی تبلیغاتی این برند یک موفقیت عظیم بوده است. این بازی بیش از یک میلیون بار دانلود شده است و چندین میلیون دلار سود را برای کمپانی به همراه داشته است”.

اثر بازی های تبلیغاتی بر انتخاب غذای ناسالم، بسیار مشخص است. چندین میلیون دلار افزایش درآمد برای برند Hungry Jack به معنای هزاران بار انتخاب غذای ناسالم است. اما اثر این بازی ها، چیزی بیش از انتخاب لحظه ای فست فود می باشد. کودکان ساعات زیادی را صرف بازی هایی می کنند که آن ها را به غذاهای ناسالم وصل می کنند. بازی و غذاهای ناسالم احساس خوشایندی را در کودکان به وجود می آورند و این اتفاق می تواند عواقب طولانی مدتی را برای روح و جسم آن ها به همراه داشته باشد؛ حتی طولانی تر از تاریخ انقضای استفاده از بازی ها به عنوان یک روش تبلیغاتی!

منبع سایت theconversation

Sending
User Review
0 (0 votes)

ارسال نظر